1 studentski radovi

Studentski radovi – 1 „Urbano odivljavanje, Blok 44, Novi Beograd“, autori: Tijana Pejić, Jovana Vasiljević, Jovana Lazarević; 2 „Strategija razvoja naselja Cerak Vinogradi“, autori: Nađa Vujović, Katarina Đurović, Jovana Dragutinović; 3 „Hibridni blok, Donji Dorćol“, autori: Nina Novaković, Milica Šašić, Lazar Žikić, Tea Vuletić

U okviru događaja pod nazivom “Zalet 52”, koji je 25. septembra organizovalo udruženje građana „Kulturni Cerak“, prikazani su radovi studenata Master studija Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, realizovani na predmetu “Strategije integralnog urbanog razvoja”, čiji je rukovodilac v. prof. dr Ratka Čolić. Radovi su prikazani kao deo izložbe koja je nosila naziv “Urbana regeneracija stambenih naselja socijalistickog perioda”.
Fokus ovogodišnjeg rada na predmetu bile su strategije obnove otvorenih prostora stambenih naselja planiranih i građenih na području Beograda u periodu samoupravnog socijalizma. Ova naselja prepoznata su kao prostorne celine koje su, usled promena kulturološkog i društveno-ekonomskog konteksta, bile izložene stalnoj transformaciji – urbanim procesima i prostornim promenama, koji su menjali i ulogu otvorenih prostora kao integralnog dela stambenog naselja. Radovi realizovani na predmetu bavili su se strategijama obnove otvorenih prostora i prostora susedstva u okviru naselja Cerak Vinogradi, Bloka 44 na Novom Beogradu, hibridnih stambenih blokova na Donjem Dorćolu, stambenim blokovima Centralne zone Novog Beograda i Zemuna.
“Zalet 52” je bio prvi u nizu događaja koje Udruženje “Kulturni Cerak” planira, u cilju podsticanja kulturne i urbanističke revitalizacije naselja Cerak Vinogradi, obnavljanja naselja i afirmacije susedstva, kroz organizovanje različitih događaja. Više informacija o događaju dostupno je na linkovima:

Kult Cerak | Facebook
Kulturni Cerak (@kult.cerak) • Instagram photos and videos