Презентовање студентских радова у стамбеном насељу Церак – Виногради у Београду

1 studentski radovi

Студентски радови – 1 „Урбано одивљавање, Блок 44, Нови Београд“, аутори: Тијана Пејић, Јована Васиљевић, Јована Лазаревић; 2 „Стратегија развоја насеља Церак Виногради“, аутори: Нађа Вујовић, Катарина Ђуровић, Јована Драгутиновић; 3 „Хибридни блок, Доњи Дорћол“, аутори: Нина Новаковић, Милица Шашић, Лазар Жикић, Теа Вулетић

У оквиру догађаја под називом “Залет 52”, који је 25. септембра организовало удружење грађана „Културни Церак“, приказани су радови студената Мастер студија Архитектонског факултета Универзитета у Београду, реализовани на предмету “Стратегије интегралног урбаног развоја”, чији је руководилац в. проф. др Ратка Чолић. Радови су приказани као део изложбе која је носила назив “Урбана регенерација стамбених насеља социјалистицког периода”.
Фокус овогодишњег рада на предмету биле су стратегије обнове отворених простора стамбених насеља планираних и грађених на подручју Београда у периоду самоуправног социјализма. Ова насеља препозната су као просторне целине које су, услед промена културолошког и друштвено-економског контекста, биле изложене сталној трансформацији – урбаним процесима и просторним променама, који су мењали и улогу отворених простора као интегралног дела стамбеног насеља. Радови реализовани на предмету бавили су се стратегијама обнове отворених простора и простора суседства у оквиру насеља Церак Виногради, Блока 44 на Новом Београду, хибридних стамбених блокова на Доњем Дорћолу, стамбеним блоковима Централне зоне Новог Београда и Земуна.
“Залет 52” је био први у низу догађаја које Удружење “Културни Церак” планира, у циљу подстицања културне и урбанистичке ревитализације насеља Церак Виногради, обнављања насеља и афирмације суседства, кроз организовање различитих догађаја. Више информација о догађају доступно је на линковима:

Kult Cerak | Facebook
Kulturni Cerak (@kult.cerak) • Instagram photos and videos