Strah od belog papira_48

U sklopu izložbe NA LINIJI ARHITEKTURE
LAG galerija

U nedelju, 03. jula, u galeriji LAG – Tržni entar Galerija, održana je radionica pod nazivom “Strah od belog papira”, pod mentorstvom v. prof. arh. Igora Rajkovića i ass. dr Ane Zorić, a u saradnji Balkanskog Arhitektonskog Bijenala i Univerziteta u Beogradu – Arhitektonskog fakulteta. Radionica je organizovana u okviru izložbe arhitektonskih crteža i skica “Na liniji arhitekture” sa namerom da se struka podseti poznatih i priznatih crteža, kao i da se javnosti otkrije potpuno nezapažen kreativni svet arhitekture. U skladu sa tim, namera radionice bila je afirmacija slobodoručnog crtanja kao neizostavnog, a razvojem tehnologije nepravedno zapostavljenog projektantskog aparata.

U cilju prevazilaženja straha od praznog papira i oslobađanja kreativnosti kroz slobodoručni crtež, kao prvog koraka ka afirmaciji crtačke veštine u procesu arhitektonskog projektovanja, radionica je sprovedena kroz četiri segmenta:

1) Stručno vođenje autora izložbe Maka Stojanovića kroz izložbu i upoznavanje studenata sa crtežima renomiranih domaćih arhitekata
2) Predavanje CRTICE v. prof. Igora Rajkovića, o crtežu i odnosu sa arhitektonskom praksom kao i razgovor sa učesnicima
3) Pričanje priče – praktičan rad realizovan kroz skiciranje priča svakog od učesnika u toku razgovora, čime učesnici intuitivno reaguju na različite teme, opažajući različite stvari u okviru iste priče, prevodeći direktno događaje u crtež
4) Izlazak u svet – učesnici radionice izlaze na otvoreni prostor i beleže ono što vide, čuju, dožive, osete, zamisle, izmisle…

Završni deo radionice protekao je u razgovoru sa učesnicima, o očekivanjima i stečenim iskustvima sa radionice.

Radionica je trajala ukupno 7 sati, i pohađalo ju je 9 studenata različitih stepena studija, što je pokazalo različite pristupe temama na radionici i rezultovalo različitim tehnikama crteža. Svim učesnicma će na dan zatvaranja izložbe, 10. jula, biti dodeljeni sertifikati za učešće na radionici, od strane udruženja BAB.
Autor forografija: ass. dr Aleksandra Đorđević

Strah od belog papira_10