Slojevi_WEB.2

Kej Oslobođenja 8, Zemun, Beograd
15–26. jun 2022.

Izvod iz recenzije:

“Jedan od najkreativnijih i najlucidnijih umetnika srednje generacije u oblasti grafičkog dizajna, Vladimir Kovač će se beogradskoj publici predstaviti izložbom “Slojevi” u galeriji Stara kapetanija. Kao što svaka njegova postavka izazove veliku pažnju kolega, stručne javnosti i medija, nesumnjivo da je i ovom izložbom još više podigao lestvicu, te će nas “naterati” da se dugo zadržimo ispred njegovih radova, promišljajući o temama koje je on ovoga puta obradio.

Ovaj sjajni dizajner, arhitekta i vizuelni umetnik, pokušao je da ponudi odgovore na različita društvena pitanja i probleme koji nas okružuju i sa kojima se svakodnevno susrećemo. Ovi odgovori su tehnički osmišljeni i realizovani u vidu trodimenzionalnih slika – dvoslojnih zidnih instalacija, tako da nas svojom prostornošću “uvlače u sebe”. Ilustracijama i plakatima koji su nastajali u protekle dve godine, Vladimir na šaljiv i sarkastičan način govori o društvenim okolnostima, senzacionalizmu, svetu zatrpanom nepotrebnim i banalnim informacijama, lažima i obmanama. U tom vrtlogu, gde sve “puca i pršti” sa svih strana, počevši od društvenih mreža i medija, pa sve do retorike političara, saveta influensera i lajf koučeva, običan čovek postaje laka meta, nesvesno gubeći sopstveni identitet. Nažalost, kao čovečanstvo nismo razumeli ni poruke koje nam priroda šalje i nastavili smo da zdušno uništavamo svet oko sebe. Pandemija, ratovi, posledice klimatskih promena, samo su intenzivirali zloslutna predviđanja, “šokantne” naslovnice, naglašenu dramatičnost i neproverene informacije…”

Maja Škaljac-Stanošević
istoričar umetnosti