Orazi G L

2. jun 2022 u 12:15 časova

Amfiteatar

Manuel Oraci

Predavanje postavlja tri glavna pitanja: 1) Kako arhitektonski stilovi, tradicije, konvencije putuju kroz kulture? 2) Kako možemo opisati kulturne specifičnosti arhitektonskih izraza koje ih čine neprevodivim? 3) Zašto je još važno – zapravo, ako jeste – da arhitektura „putuje“ kroz prevod? Renesansni traktati su dobar primer za odgovor na prvo pitanje i za testiranje i proveru širenja modela, koncepata, formi kroz prve štampane publikacije, od Vitruvija do Paladija. Knjiga Genius Loci (1979) norveškog istoričara Kristijana Norberg-Šulca, napisana u Italiji tokom sedamdesetih u bliskom dijalogu sa Paolom Portogezijem, valjan je primer za odgovor na drugo pitanje u osvit postmodernog doba. Istraživanje neprevodivosti je negativan način (via negationis) da se u potpunosti razume šta je zaista prevodivo. Treće pitanje je otvoreno i dovelo je do drugih pitanja i mogućih savremenih primera u teorijskom radu Pitera Ajzenmana ili Rema Kolhasa.
Predavanje je organizovano u saradnji sa Laboratorijom za teoriju, stvaranje i politiku prostora (IFDT).

Manuel Oraci je istoričar arhitekture i predavač. Radi za izdavačku kuću Quodlibet, gde je urednik knjiga o arhitekturi. Oraci je studirao na IUAV univerzitetu u Veneciji i stekao doktorat iz istorije arhitekture i grada. Predavao je na univerzitetima u Kamerinu, Bolonji, Ferari i Accademia di Architettura di Mendrisio (USI), a sarađivao je sa časopisima kao što su Domus, Log i Abitare. Zajedno sa Markom Vanučijem, Oraci koordinira gostujuću školu Arhitektonskog društva „Adriatica. Local Structures for a New World Order“, ove godine sa sedištem u Pezaru (22. avgust – 2. septembar).

Manuel-Orazi-FOTO