Mreža “CROSS/HOUSE: Sustainable Housing – Cross-Cultural Society”, kojim koordinira Arhitektonski fakultet u Beogradu, je prihvaćena kao punopravna mreža u CEEPUS programu za 2021/22. godinu

CEEPUS Logo

Mreža “CROSS/HOUSE” je prihvaćena od strane CEEPUS programa kao punopravna mreža za akademsku 2021/22. godinu. Arhitektonski fakultet u Beogradu koordinira ovom mrežom od 10 partnerskih univerziteta od Poljske do Crne Gore. Mreža je već bila prihvaćena od CEEPUS programa za akademsku 2020/21. godinu, ali sa statusom početne “umbrella” mreže.  CEEPUS je program za razmenu studenata i profesora iz podunavskih i njima susednih država središnje, istočne i jugoistočne Evrope.

Tema predložene mreže je obrazovanje platforme visokog obrazovanja za istočnoevropske studije stanovanja kroz arhitekturu i urbanizam. Najuočljiviji razlog za izbor teme je raskorak između brzog razvoja stambenog sektora u Istočnoj Evropi i sa tim povezanih brojnih naučnih istraživanja s jedne strane i nedostatka odgovarajućeg odraza date dinamike u visokom obrazovanju s druge strane. Shodno ovome, glavni cilj predložene akademske mreže je uspostavljanje osnova za stvaranje budućih istočnoevropskih studija stanovanja na fakultetima za arhitekturu i urbanizam koji čine konzorcijum u ovoj mreži.

Ustanove-učesnici u mreži razmene:

1. Univerzitet u Beogradu – Arhitektonski fakultet, Srbija (koordinator)
  2. Univerzitet u Banjaluci – Arhitektonsko-građevinsko-geodetski fakultet, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina
  3. Univerzitet za arhitekturu, građevinarstvo i geodeziju u Sofiji, Bugarska
  4. Budimpeštanski univerzitet za tehnologije i privredu – Arhitektonski fakultet, Mađarska
  5. „Tadeuš Košćuško“ tehnički univerzitet u Krakovu – Arhitektonski fakultet, Poljska
  6. Tehnički univerzitet u Temišvaru – Fakultet za arhitekturu i urbanističko planiranje, Rumunija
  7. Univerzitet „Sveti Ćirilo i Metodije“ – Arhitektonski fakultet, Skoplje, Severna Makedonija
  8. Univerzitet u Mariboru – Fakultet za građevinarstvo, saobraćaj i arhitekturu, Slovenija
  9. Univerzitet Crne Gore – Arhitektonski fakultet, Podgorica, Crna Gora
  10. Češki tehnički univerzitet u Pragu – Arhitektonski fakultet, Češka republika

Rukovodilac mreže i glavni predstavnik Arhitektonskog fakulteta u Beogradu: