FAP-OC2020_Instagram photo -1080 x 1350

ШТА ЈЕ БУДУЋНОСТ АРХИТЕКТУРЕ?

Будућност архитектуре је пан Европска платформа размене и умрежавања у области архитектуре у ширем смислу. Промовише сарадњу између професионалаца и архитектонских институција, са циљем да широј јавности прикаже идеје о будућности градова и архитектуре који се налазе испред архитектонског дискурса.Циљ платформе је да идентификује и истражи нове моделе креативног рада који би будуц́им генерацијама у Европи могли да пруже стабилније перспективе и допринесу складнијем развоју европске економије, нашег животног окружења и друштва у целини.

Представите Ваше радове на најзначајнијим архитектонским манифестацијама и скуповима које чине срж 2020 Европског Архитектонског Програма.

Позивају се мултидисциплинарни креативци из целог света да се пријаве са својим трансформативним пројектима  који се односе на животну средину. Пошаљите нам готове пројекте, ваш теоретски или концептуални предлог за просторну, социјалну или културну иновацију и прикључите се нашој дискусији о будућности архитектуре.

Прихватамо пројекте који се баве:

• Систематским променама (прототипима и системима)
  • Специфичним случајевима за локацију (пројекти прилагођени за специфичне контексте и задатке; не могу бити поновљени)
  • Нове алијансе (цросс-, транс- анд мултидисциплинарни пројекти, истраживање нових дизајн процеса и методологија)
  • Нови писани наративи (стипендија за писце који истражују свет, пејзаже и стварност, који су суочени са растућим праксама које обликују будућа урбана окружења)

Одабрани учесници ће бити позвани да учествују на једној или више следећих активности:

MAO – Muzej Arhitekture i Dizajna, Ljubljana 12–14 Feb

Design Biotop: Systemic Approach in Design Workshop and Lecture Series
DAI-SAI, Istria Association of Architects, Rijeka 1 May – 30 Oct

2020

The Publishing School: Publishing Acts I-II-III Exhibition, Symposium and Publishing
Fondazione MAXXI, Rome 1 May – 30 Oct

The Open Bookshelf: Future Architecture

Library;

Publications

Чланови одбора Будућности Архитектуре ће позвати одабране учеснике да представе њихове пројекте на Матцхмакинг конференцији (Креативној Размени) у Љубљани, Словенија, где ће имати могућност да се укључе у предстојеће активности у оквиру Европског Архитектонског програма. Платформа ће покрити путне трошкове (у оквиру ЕУ) и смештај изабраним учесницима.

Чланови платформе ће покрити путне трошкове (у оквиру ЕУ), смештај  и обезбедити хонорар позваним учесницима на догађањима чланова платформе.

Све пријаве ће бити објављене на сајту платформе Будућност Архитектуре. Пријаве ће бити оцењене од стране жирија састављеног од чланова одбора Будућност Архитектуре, бивших учесника платформе, као и шире јавности преко онлине гласања.

Распоред и Рокови

• Објава Конкурса: 18 Новембaр 2019
  • Рок за подношење пријава: 6 Јануар 2020
  • Matchmaking Conference: 12–13 Фебруар 2020
  • Програм Европске Архитектуре: 17 Фебруар – 31 Оkтобар 2020

Квалификације

Позив је отворен за архитекте, урбанисте, дизајнере, инжињере, уметнике, кураторе, људе чији је посао везан за архитектуру, као и свако, чији је посао фокусиран на будућност архитектуре и животне средине. Да би сте били квалификовани као креативац за платформу Будућност Архитектуре, учесници морају да испуне следеће критеријуме:

• Самостални рад учесника мора да буде повезан са архитектуром или развојем града, као и да је настао после завршетка студија а најкасније пре 2 године;
  • Учесник је јавно приказао или објавио свој самостални рад;
  • Учесник још увек није признат од званичних институција и издавача;
  • Учесник није учествовао у претходним пројектима платформе Будућност Архитектуре;
  • Учесник може да буде индивидуа и група.

Отворен позив почиње у

12.00 pm CET 18. Новембра 2019. и све пријаве морају бити примљене до

16.00 pm CET 6. Јануара 2020. Више пријава је дозвољено и за појединце и групе.

Где можете да се пријавите

FAP