Становници села и студентско-наставнички тим уређују ентеријер сале Дома културе у МЗ Дојкинци

Аксенометријски цртежи са приказом ћилима, сала Дома културе у МЗ Дојкинци.

МАСИУ-11041 ИП01_Интегрална анализа територије
МАСА-23040-04: Архитекте и грађанске иницијативе за одрживи развој

наставници:
др Данијела Миловановић Родић, доцент
др Иван Симић, доцент
сарадници:
Јелена Радосављевић, маст. инж. арх, асистент
Александар Грујичић, маст. инж. арх., маст.инж.урб, асистент
Божена Стојић, маст.инж.урб., студент докторских студија

Становници села Дојкинци на Старој планини и двадесетједан студент и студенткиња са наставницима Архитектонског факултета у Београду реализоваће заједнички пројекат “Уређење сале Дома културе у МЗ Дојкинци” у периоду од 13. до 17. марта 2019. године. Поседњег дана реализације пројекта, у недељу 17. марта 2019. са почетком у 12.00 часова биће одржано свечано отварање преуређене сале Дома културе у Дојкинцима.

Пројекат је настао у јесењем семестру школске 2018/19. године у оквиру предмета Архитекти и грађанске иницијативе за одрживи развој и резултат је сарадње студената и наставника Архитектонског факултета и становника села Дојкинци са Старе планине, општина Пирот. Конципиран је у складу са разумевањем да архитекти могу својим знањима и вештинама допринети развоју и унапређењу квалитета живота заједница и становника у удаљеним, често сиромашним руралним пределима Србије.

Park_prirode_Stara_planina_00_opt

Студенти и наставници Архитектонског факултета су са члановима иницијатве „Одбранимо реке Старе планине“ и представницима МЗ Дојкинци обишли крашку увалу „Понор“, специфични геолошки феномен на Старој планини, на 1500м надморске висине. Аутор фотографије Теодора Тамбурић.

Овим пројектом се запуштен и неискоришћен простор у јавној својини уређује у простор заједнице у којем се могу одвијати различите активности од значаја за унапређење живота људи у селу: састанци, сеоске прославе, радионице, презентације, изложбе, пројекције, представе.

Postojece-stanje-sale-Doma-kulture-Dojkinci

Постојеће стање Дома културе у МЗ Дојкинци.

Очекујемо да ово буде иницијални пројекат који ће инспирисати и подстаћи појединце, заједнице, јавне, приватне и цивилне организације на друштвено одговорно деловање, заштиту природе и обнову живота у селима Старе планине и Србије. Корист од реализације пројекта имаће непосредно Дојкинчани, али и становници суседних села.

Реализацију пројекта су подржали: Заједничко.орг – платформа за теорију и праксу друштвених добара, Универзитет у Београду – Архитектонски факултет, град Пирот и компаније: Ниво 381 – Пенетрон из Београда, Easy Building из Панчева, ИНО-ИНГ Градња из Пирота и Рус Пламен из Аранђеловца.

Predlog-projekta-za-uredjenje-sale-Doma-kulture-u-Dojkincima_01

Predlog-projekta-za-uredjenje-sale-Doma-kulture-u-Dojkincima_02

Студентски пројекат “Уређење сале Дома културе у МЗ Дојкинци” – Зид идентитета.

Погледајте разговор са Ивицом Вељковићем, председником МЗ Дојкинци који говори о томе како је дошло до сарадње студента и представника Месне заједнице на уређењу ентеријера Дома месне заједнице у селу.

О сарадњи говори Ивица Вељковић, председник МЗ Дојкинци | Plus Online Pirot

Повезани текстови:
Студијски боравак у заштићеном природном добру Парку природе Стара планина
Студенти друге године МАСА у посети Власини: „Креирање и обликовање у природном окружењу – предео посебних природних одлика“
Студенти прве године МАСА у посети Обедској бари: сусрет природе и историје као пројектни контекст

Студентска радионица: Локализација циљева одрживог развоја – Случај Доњи Дорћол
Веб изложба: Ре_акција на избегличку кризу: Студенти Архитектонског факултета за избеглице
Радионица са експертима у оквиру израде мастер пројеката на студијском програму Интегрални урбанизам – 2016/17
Одржане изложба и презентација завршних радова студената Мастер академских студија Интегрални урбанизам у Панчеву
Публикација: Инструменти управљања интегралним урбаним развојем на примеру града Панчева: каталог изложбе завршних радова генерације студената 2014/2015

Други су писали о нама:
Студенти Архитектонског факултета уредјују ентеријер Дома месне заједнице у Дојкинцима