Фестивал архитектуре, дизајна и уметности Октобарх је низ догађаја посвећених архитектури – предавања, пројекције филмова, дискусије, трибине, организованих од стране студената архитектуре у намери да људима ван праксе приближе значај и могућности ове професије, а студенте архитектуре упознају са професионалним архитектима и њиховим искуствима током дизајнирања и реализовања пројеката.

Кроз предавање стручњака, студенти могу створити реалнију слику о “животу после факултета” и како изгледа живот пројекта од дизајна, преко преговора са инвеститорима, рада на градилишту, преговора са извођачима радова, сарадње са грађевинским инжењерима. Предавачи Октобарха су и архитекти чија пракса није нужно пројектантска као фотографи архитектуре, сценографи, индустријски и графички дизајнери – а све у циљу проширења конвенцијалног поимања рада архитекте. Иницирање дискусије између архитеката и студената, као и студената међусобно, нужно је као вид размишљања о иновацији, о указивању и потенцијалном решавању проблема са којима се студенти сусрећу.

Основан је 2016. године од стране студената архитектуре из Дома б621 у Новом Саду, а од 2017. године организује стручне шетње под називом Архитура.

oktobarhska-konferencija_2018

Октобархска Конференција

27-28.10.2018. / Централна зграда Универзитета у Новом Саду

У амфитеатру зграде Ректората Универзитета у Новом Саду посетиоци ће имати прилике да се упознају са како домаћим тако и архитектонским бироима и пројектима из региона, па и других континената.

Субота, 27. 10.2018.
14:00 – Paradigma Ariadné (Будимпешта)
16:00 – РЕ:ЕАСА + Тристотројка (Загреб, Сарајево, Нови Сад)
18:00 – Normal Architecture Office (Њујорк)

Недеља, 28.10.2018.
16:00 – OUVI (Токио)
18:00 – Remorker Architects (Београд)

2018_hibrid(ge)-20

Hibrid(ge) 03-05.10.2018. – Студентска радионица дизајна “живог моста” на локацији некадашњег моста Франца Јосефа у Новом Саду.

Изложба радова Hibrid(ge) радионице и затварање фестивала

28.10.2018. / Дом б612 / @ 21:00!

Након конференције, 28.10.2018. године са почетком у 21:00 час, у Дому Б-612 (Милетићева 40, Нови Сад) биће отворена изложба пројеката насталих на архитектонској радионици Hibrid(ge) која је реализована у оквиру прве недеље трајања овогодишњег Октобарх-а.

Тема радионице била је истраживање и дизајнирање хибридне мостовске структуре, такозвани “живи мост” који осим функције преласка водене површине укључује и различите садржаје, а на локацији некадашњег моста Франца Јозефа, чији темељи и даље стоје у Дунаву.

Радионицу су водили: Драган Петровић маст.инж.арх, Виолета Стефановић маст.инж.арх и Тамара Стричевић дипл.инж.арх, а учесници су били студенти свих година основних студија архитектуре (21 студент).

Добродошли!

2018_hibrid(ge)-11