2018_SSArch_Lazaropole_poster

Кликнути за увећање

Летња школа архитектуре – Сесија 2018 / Лазарополе
07-15. јул 2018.

Архитектонски факултет Универзитета Св. Кирил и Методиј у Скопљу организује ново издање своје традиционалне Међународне летње школе архитектуре, која ће се одржати у селу Лазарополе (око 130 km југозападно од Скопља) од 07. до 15. јула 2018. године. Гости тутори Летње школе архитектуре су BAR architekten из Берлина.

Овогодишња летња школа вас позива да развијете нови приступ архитектонском размишљању. Главна тема нашег експерименталног испитивања биће игра. Материјална (не-дигитална) игра је друштвени догађај као и организациони модел. Она истовремено провоцира и заједницу и појединца. Онa изоштрава наша чула и способности, у друштвеном и практичном смислу. Из тог разлога, игра је конципирана у различитим академским областима, као што су урбане, социолошке и економске студије.

Занима нас комплексна структура игре, правила, елементи, терен, стратегија и елемент случајности.

© Google Maps

Село Лазарополе, на коме ће се одржати 27. летња школа, биће наша полазна тачка. Насеље је изграђено на планинском терену, на привредној основи узгоја оваца и прераде вуне у текстилној фабрици у близини. Упадљиво је да су зграде за живот сличне величине, сличних материјала и изграђене сличном техником, иако ниједна од зграда није идентична. Постоји довољно одступања у сваком пројекту како би му дали јединствену позицију, однос и израз. Данас је село напуштено током зиме, а лети се користи као камп за одмор.

Летња школа ће напредовати кроз различите фазе, као што су експерименти у 1:1 коришћењем вернакуларних техника, процесно усмереном анализом постојећег стања архитектуре/насеља, што доводи до разиграних нагађања о будућем развоју овог места и како би се то могло остварити – и стога које су нове врсте грађевинских метода и архитектонских форми које би могле да доведу до тога.

2018_SSArch_Lazaropole_panorama

Лазарополе, Македонија

Биографије гостујућих тутора – BAR architekten:

Michael Von Matuschka – Born in Salzburg in 1964, lives and works in Berlin. He studied industrial design in Essen and Vienna as well as architecture at the UdK Berlin. He is interested in the development and realization of urban development projects, the application of experimental and economical construction methods as well as self-construction methods.

Jürgen Patzak-Poor – Born in Munich in 1959, lives and works in Berlin. He studied architecture at the AA London and at the UdK Berlin. He has taught at Queensland University in Brisbane (1996), FU Berlin (2000), Oxford Brooks University (2000-02), and Cottbus Technical University (2008), and was a lecturer in architecture at the University of Ulster in Belfast (2003-06). In 2012 he worked as part of the scholarship of Antje Buchholz in the Villa Massimo in Rome. His interest in research and practice concerns the question to what extent architecture can support the training of social and economic networks. Since 2016, he has been teaching Studio Master together with Antje Buchholz as part of an international master’s program at the Dessau International Architecture Graduate School (DIA), Anhalt University of Applied Sciences in Dessau.

Conor Moloney is an urbanist with a background in architecture, planning, and geography. His doctoral research at University of London (Queen Mary) examines the use of play in contemporary urbanism.

Пријава учешћа:
Пријаве се прихватају до 11.06.2018. године (због касног позива, студентима Архитектонског факултета у Београду биће толерисано кашњење са пријавом до пар дана), а за пријаву је потребно на e-mail адресу ssarch@arh.ukim.edu.mk послати следеће:

• Биографија од максимално 5 страна А4 формата, PDF (са фотографијом и e-mail адресом)
  • Портфолио

Изабрани учесници биће обавештени до 18.06.2018. путем e-mail адресе.

Котизација за овогодишњу Летњу школу архитектуре износи:
9.000 МКД (150 евра) за студенте свих факултета архитектуре осим главног организатора.

Котизација укључује радионицу, смештај, храну и превоз на релацији Скопље – Лазарополе – Скопље. Полазници Летње школе сами плаћају трошкове превоза до Скопља.

Важни датуми:
Рок за пријаву: 11.06.2018.
Објава прихваћених апликаната: 18.06.2018.
Долазак учесника у Скопље;
Прелазак из Скопља у Лазарополе пре поднева;
Званично отварање седнице Љетне школе увече: 07.07.2018.
Радионица: 07-15.07.2018.
Одлазак учесника и трансфер у Скопље: 15.07.2018.

Више информација о Летњој школи архитектуре – Сесија 2018 / Лазарополе можете наћи на линку: