Изложба и научна конференција: Бранислав Којић – Простор у селу, село у простору

2017_Branislav-Kojic_konf-i-izl

Изложба и научна конференција

Бранислав Којић – Простор у селу, село у простору
Галерија науке и технике САНУ, 05 – 31. октобар 2017.

Аутори изложбе: др Злата Вуксановић-Мацура, др Марија Дробњаковић, MSc Јована Тодорић и MSc Александра Спалевић
Организатор: Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ

У циљу приказивања научноистраживачког и стручног рада академика Бранислава Којића, као и његовог утицаја на развој научних доктрина у домену села, руралних простора и њиховог просторног уређења, Географски институт „Јован Цвијић“ САНУ организује изложбу и научну конференцију под називом Бранислав Којић – Простор у селу, село у простору, уз подршку Министарства културе и информисања и Министарства просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије.

Изложба се одржава од 05. до 31. октобра 2017. године, у Галерији науке и технике САНУ, Ђуре Јакшића бр. 2. Свечано отварање изложбе је у четвртак, 05. октобра 2017, са почетком у 18 часова. Аутори изложбе су др Злата Вуксановић-Мацура, др Марија Дробњаковић, MSc Јована Тодорић и MSc Александра Спалевић.

Намера аутора изложбе је да осветле научноистраживачко и стручно деловање академика Бранислава Којића, који је данас више познат по својим архитектонским достигнућима, док је у сенци остао његов утицај на истраживања у домену села и руралних простора.

Повезани текстови:
Предавање: Становање у Београду између два светска рата – др Злата Вуксановић-Мацура
Изложба: Живот на ивици. Становање београдских Рома 1919-1941

Бранислав Којић (Смедерево 1899 – Београд 1987) био је архитекта, пројектант, урбаниста, заштитник народног и културног наслеђа, просторни и регионални планер, а више од свега – човек који се бавио селом и педагошким радом. Ипак, може се рећи да су сеоски простор и проблеми села у значајној мери детерминисали Којићево дело. Фокус са сеоске архитектуре, као његове примарне окупације у ранијим истраживачким данима, постепено се ширио, еволуирао и преплитао са другим научним дисциплинама (етнографија, социологија, географија и сл.), попримајући мултидисциплинарни приступ у сагледавању проблема и перспектива у развоју села. Изразита црта систематичности у његовим делима огледа се и у постепеном смештању проблематике села у шири регионални контекст. Као такво, Којићево дело се може сматрати претечом просторно-планерске струке, како просторног уређења сеоских атара, тако и планирања ширих регионалних целина, пионирским подвигом интегралног третирања руралног простора, а он сам родоначелником руризма као комплексне дисциплине и науке о уређивању и изградњи села, која засигурно и данас завређује почасно место у систему друштвених наука.

Цртежима, скицама и фотографијама које је израдио Бранислав Којић током својих теренских и научних истраживања у селима Србије, на изложби ће бити приказан његов лични наратив у домену народног неимарства и просторног уређења села. Изложбу чине две главне тематске целине о раду академика Бранислава Којића. Прва обухвата његов рад на пољу народног градитељства, а друга приказује његово стваралаштво у домену уређења и планирања села. Изложбени експонати су панои са цртежима, скицама и фотографијама народног градитељства, постојећих и планираних сеоских насеља, као и макета аутентичног сеоског кућишта.

Организацију и реализацију изложбе су подржали Галерија науке и технике САНУ, Музеј науке и технике у Београду, Музеј града Београда, Институт за архитектуру и урбанизам Србије, Етнографски музеј у Београду, Народна библиотека Србије, Библиотека Географског института „Јован Цвијић“ САНУ и Библиотека САНУ.

Током трајања изложбе биће одржана и научна конференција Бранислав Којић – Простор у селу, село у простору. Предавања ће се одржати 16–17. октобра 2017. године у Галерији науке и технике САНУ, Ђуре Јакшић 2, са почетком у 10 часова.

Један сегмент научне конференције посвећен је раду академика Бранислава Којића. Намера је да се представи еволуција његове научне мисли од локалног ка регионалном и националном, од пројектантског ка планерском и, на крају, ка интердисциплинарном аспекту истраживања села. Циљ другог сегмента научног скупа је презентација села као мултидимензионалног појма кроз приступе различитих научних дисциплина, те сагледавање везе између Којићевог и савремених изучавања . На конференцији учествују предавачи различитих профила који се баве проблемима руралног простора.

ПРОГРАМ СКУПА: Бранислав Којић – Простор у селу, село у простору

16. октобар 2017.

09.30-10.00h
Регистрација учесника