2017_Festival-kulture-prostora

FESTIVAL KULTURE PROSTORA
29.09-01.10.2017.
Svilara, Kosovska 33, Novi Sad

DaNS – Društvo arhitekata Novog Sada po prvi put organizuje Festival kulture prostora u Novom Sadu, čije će otvaranje biti u petak, 29. septembra 2017. godine u 19 časova, u prostoru stare Svilare u Almaškom kraju u Novom Sadu (Kosovska 33).

Ciljevi ovakve manifestacije su otvaranje široke ravni dijaloga o domenima arhitekture i kulture prostora, približavanje ove teme široj kulturnoj zajednici, ali i uključivanje zajednice u procese koji se tiču arhitekture, planiranja i uređenja prostora.

Pored toga, želja festivala je i da skrene pažnju na vrednosti industrijskog nasleđa u centru grada, kao što je Svilara, i njegovog potencijala kao javnog prostora koji se može koristiti u svrhu kulturnih manifestacija.

Festival se otvara dvema izložbama 29. septembra. To su izložba radova sa dodelom nagrada sa upravo završenog arhitektonskog konkursa „Nova mesta“ za 4 mala javna prostora u Novom Sadu (19.00), te izložba konkursa i projekta „Kako ne pobediti na arhitektonskom konkursu“ (20.00).

U subotu, 30. septembra, program kreće šetnjom kroz Almaški kraj (16.00). Potom sledi tribina „Na lokalu – organizvano bavljenje svojim krajem“ (17.00) i predavanje o projektu „Urbano čvorište“ Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (19.00). Iste večeri se otvara Ytong paviljon sastavljen kroz radionicu na licu mesta, a koji će ugostiti audio instalaciju „Zvuci Almaškog kraja“ (20.00). Posebnu ekskluzivnost predstavlja projekcija serijala „Betonski spavači“, nagrađivanog dokumentarca iz 4 dela o napuštenim i ruševnim turističkim objektima u Hrvatskoj i njihovom značaju za istoriju jugoslovenske modernističke arhitekture (1. i 2. epizoda, 21.00).

U nedelju, 01. oktobra, program kreće šetnjom „Virtuelni grad“ koja obuhvata 3D vizuelizacije neizvedenih objekata sa arhitektonskih konkursa u Novom Sadu (16.00). Potom sledi blok razgovora o poukama arhitektonskog konkursa: prvo o iskustvu konkursa „Nova Mesta“ (17.00), a zatim o uporednom iskustvu arhitektonskih konkursa u Austriji i Srbiji (18.00). Uveče se odvijaju dve prezentacije arhitektonskih praksi: Architekturbüro DI Michael Schluder iz Beča (19.00) i Studio Simović iz Kragujevca (20.00). Paralelno kreće nastavak projekcije dokumentarnog serijala „Betonski spavači“ (21.00).

Celokupan program se može pogledati na sajtu festivala www.fkp.rs.
Manifestacija su podržali: Essal, Ytong, Level4Pro, Vip mobile, Hicad, Fakultet tehničkih nauka, Akademija umetnosti UNS, Dom B-612.