2017_Makis

Izvor: beoland

Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda i Udruženje arhitekata Srbije objavili su urbanističko-arhitektonski konkurs za deo Makiškog polja na Čukarici – na desnoj obali Save, između Savske magistrale (autoput Beograd-Ostružnica), železničke ranžirne stanice Beograd i Ulice Milorada Jovanovića. U obuhvatu konkursa je ukupno 680 hektara.

Ovo značajno područje, u srednjoj zoni grada, danas se neuslovno koristi, uglavnom kao poljoprivredno zemljište, uprkos tome što predstavlja izuzetan investicioni i funkcionalni resurs.

Cilj izrade konkursa jeste da se definišu (realne) razvojne mogućnosti prostora i potencijali, definišu zone (prema morfološkim, planskim, ambijentalnim i drugim karakteristikama), te preispita prostor – kako bi se ova lokacija razvila u novu urbanu celinu.

Izabrana rešenja biće osnov za formulisanje planskog rešenja i izradu urbanističko-planske dokumentacije za predmetno područje. Rok za predaju radova je 30. jun 2017. godine, do 15 časova. Rezultati konkursa biće objavljeni 28. jula, a ukupan neto nagradni fond iznosi 2,688 miliona dinara