Promocija knjige i razgovor: “Antologija kuća”, integralno izdanje – prof. dr Ranko Radović

Pozivamo Vas da prisustvujete promociji i razgovoru o integralnom izdanju knjige “Antologije kuća” prof. dr Ranka Radovića, koje sadrži dva DVD-a sa istoimenom televizijskom serijom (izdavači: Orion art i Radio-televizija Srbije) u utorak, 13. decembra 2016. godine u 19 časova, u amfiteatru Arhitektonskog fakulteta.

Učestvuju: dr Vladimir Mako, dr Mirjana Roter Blagojević, dr Vladimir Parežanin

“… Knjiga je zamišljena u vidu tekstova-eseja, a svoju promociju je imala u zapaženoj televizijskoj seriji “Antologija kuća” (1985) rađenoj za Školski program TV Beograd. Ova knjiga nije svakodnevna publikacija, ona je antologija građevina, to je knjiga o delima, nezaobilaznim u hijerarhiji graditeljstva, o kanonskim delima na kojima počiva svekoliko neimarstvo.

Arhitekta Ranko Radović je na neposredan i koncizan način izložio temu svog rada, obrazlažući je u 16 poglavlja: Koliba – prvi oblik arhitekture; Deir el Bahari graditelj Senmuta; Partenon Iktinosa i Kalikratesa; Vila Rotonda Andrea Paladija; Palata Kacura u Kjotu; Bogorodičina crkva u Parizu; Hradčani u Pragu; Sulejmanija neimara Sinana; Vasilije Blaženi Barme i Posnika; Trojica arhitekata za jedan Versaj; Južni Amsterdam Berlagea; Svetski trgovački centar Jamasakija; “Idealna palata” poštara Ševala; Kuća Mila Gaudija; Ronšan Le Korbizjea; Galerija Džejmsa Stirlinga u Štutgartu.

Radović takođe detaljno obrađuje nekoliko sjajnih primera svetske arhitekture: Pariski park La Vilet Bernara Čumija, Opera u Sidneju Jorna Utzona, Vila Mairea Alvara Aalta, Braća Vesnini i njihova “Lenjingradska pravda”, Santa Maria dela Salute u Veneciji, Mikelanđelov Kampidoljo u Rimu, Kineski zid… ”

RR_Konkurs14_logo_o

Izdavači: Orion art i Radio-televizija Srbije
Ovde možete pogledati kompletan sadržaj DVD-ova u ovom izdanju:

DVD 1

1. Koliba + uvodna špica