Razgovor: Arhitektura u kontekstu – Projektni studio AGM – Borislav Petrović, Ivan Rašković i Nada Stanić

KCB_Arh_u_kontekstu_top_o
KCB_latinica-crno

Kulturni centar Beograda,
Galerija Artget, Trg republike 5/I

Četvrtak, 14. april 2016. u 19.00 časova

ARHITEKTURA U KONTEKSTU, ciklus predavanja
TEMATIZACIJA KAO METOD PROJEKTOVANJA U KONTEKSTU

Učestvuju: Projektni studio AGM Borislav Petrović, Ivan Rašković i Nada Stanić
Autor i moderator razgovora: Dalia Dukanac

Deseti razgovor u ciklusu „Arhitektura u kontekstu“ je sa temom „TEMATIZACIJA KAO METOD PROJEKTOVANJA U KONTEKSTU“ u kome učestvuju arhitekte Borislav Petrović, Ivan Rašković i Nada Stanić, i moderator Dalia Dukanac.

Tokom perioda dugog više od dve decenije, projektni studio AGM razvija plodonosni i mnogostruko nagrađivani arhitektonski opus. Delujući kroz različita polja arhitektonske prakse i teorije, autori istražuju uticaj arhitekture u svom neposrednom graditeljskom kontekstu, ali i uticajnost arhitektonskog diskursa u širem kulturloškom, društvenom kontekstu. Njihova stvaralačka praksa, teorijska razmatranja kroz tekst, učešće na sceni arhitektonsko-urbanističkih konkursa, kao i rad na Beogradskom univerzitetu ili u okviru drugih institucija od javnog i stručnog značaja, nezaobilazne su oblasti predstojećeg razgovora.

Kao ishodište uporednog razmatranja mogućnosti kritičkog stava autora i promenljivosti konteksta u kom deluju, izdvajamo tematizaciju kao metod projektovanja. Od uslova projektnog zadatka, preko promišljanja kulturološkog i istorijskog miljea i tehničko-tehnoloških dostignuća do neposrednog odnosa sa klijentom i investitorom, autori pronalaze naročite, jedinstvene motive kao inspiraciju “unikatnog” arhitektonskog odgovora. Kako neponovljivost pristupa svakom pojedinačnom projektu može postati reinterpretacija “autorskog rukopisa” čućemo kroz razgovor sa autorima projektnog biroa AGM.

Studio AGM osnovan je 1992. godine i čini ga grupa renomiranih arhitekata, na čelu sa Borislavom Petrovićem, Ivanom Raškovićem i Nadom Stanić. Pored niza konkursa i realizovanih objekata, arhitekti su aktivni predstavnici akadamske zajednice i učesnici brojnih aktivnosti vezanih za status i promociju arhitektonske struke.

Studio-AGM_RTVojvodine_Novi-Sad

Idejno rešenje kompleksa Radio-televizije Vojvodine, Novi Sad | Ilustracija © Studio AGM

2015_SalonArh_02_o

Kombinovana dečja ustanova u Bloku 61, Novi Beograd | Foto © Studio AGM