Kolektiv_Logo120x120BAB_Logo120x120

VAŽNO: Rok za predaju radova je pomeren sa 01. novembra na 08. novembar 2015. godine!

Povodom 2. Balkanskog arhitektonskog bijenala – BAB 2015, udruženje Kolektiv u saradnji sa organizatorima bijenala, objavljuje otvoreni poziv za koncept, dizajn i proizvodnju prostorne instalacije(a) i/ili njeno postavljanje u Galeriji Kolektiv.

Preispitivanje osnova
Zbog promena u ekonomiji i ideologiji, identitet u balkanskim zemljama je u stanju preispitivanja. Ovo otvara mogućnost ponovnog stvaranja, promišljanja i definisanja ideja i koncepata temelja arhitekture.
Mi želimo da istražimo balkanske kulturne raznolikosti, koje su odraz složenih istorijskih promena, kako bi se otkrili njihovi zajednički imenitelji.

Osnovni materijal – DRVO
Ovogodišnju instalaciju bi trebalo napraviti pretežno od drveta. Kao osnovni građevinski materijal, drvo daje mogućnost da se osmisle i izvedu prostorni koncepti u širokom rasponu tehnika – od osnovnih do najsavremenijih građevinskih sistema.

Izložba kao arhitektonska praksa
Autori su ohrabreni da prihvate karakter galerijskog prostora kao mogućnost da nešto proizvedu i naprave, pre nego da opišu ili predstave neki projekat. Transfer ideja, namera, koncepata, stavova je dobrodošao u bilo kom izabranom mediju – prostornoj instalaciji, fotografiji, filmu, grafici, crtežu, montaži, skulpturi, modelu, itd.

Uslovi učešća
Konkurs je otvoren za sve pojedince ili grupe koje stvaraju i misle u oblasti arhitekture i dizajna. Poziv je otvoren i za studente završnih godina fakulteta.

Registracija za učešće na konkursu nije potrebna.

Žiri konkursa

• Boštjan Bugarič, KUD C3 direktor, Ljubljana, Slovenija
  • Nikola Radeljković, dizajner, ForUse / Numen, suosnivač Balkan Design Network, Hrvatska
  • Ivan Kucina, arhitekta, profesor na Dessau International School of Architecture, Desau, Nemačka

Sekretar konkursa: Olivera Petrović, Galerija Kolektiv

Nagrade
Pobednički predlog će biti realizovan, a njegovu postavku će izvršiti autor lično.
Organizatori pokrivaju troškove 2 avionske karte u vrednosti do 300 evra po osobi i smeštaj u Beogradu tokom jedne nedelje.
Radovi koji uđu uži izbor će biti objavljeni na veb portalima udruženja Kolektiv i BAB, u okviru online kataloga, izložbi i sl.

Detaljne informacije o konkursu:
Basic Balkan Architecture – Call for Entries

Sva pitanja u vezi konkursa možete poslati na adresu:
bba@kolektiv.rs

Važni datumi

01. oktobar 2015. – objava konkursa
15. oktobar 2015. – rok za postavljanje pitanja
01. novembar 2015.  08. novembar 2015. – rok za predaju radova
15. novembar 2015. – objava rezultata konkursa
01 – 07. decembar 2015. – postavljanje instalacije
08 – 29. decembar 2015. – izložba

Izložba će biti otvorena 08. decembra 2015. godine u 20.00 časova u prisustvu autora pobedničkog rada.

Povezan tekst:
Konferencija: Balkanski arhitektonski bijenale – BAB 2015