Гостујуће предавање: Дизајн истраживања у архитектури – Мареј Фрејзер (Murray Fraser)

Sunbird Pavilion at the Dreamspace Gallery, London 2012. Designed by Palestine Regeneration Team (Murray Fraser, Nasser Golzari and Yara Sharif) © Murray Fraser

Позивамо вас на гостујуће предавање ”Дизајн истраживања у архитектури” (Design Research in Architecture) британског професора архитектуре Мареј Фрејзер-а са Бартлет школе архитектуре, Универзитета колеџа Лондона.

“Постоје многи спољни и унутрашњи утицаји на архитектонско знање, то је сигурно, али је једнако сигурно да се стварају нове форме сагледавања и знања. Као таква, архитектура прави аутентични дискурс и поље деловања, чак и ако у себи садржи безброј мишљења, а ни најмање о томе како одредити шта је заправо архитектура.” (Цитат | Murray Fraser. “Introduction”. In Design Research in Architecture, edited by Murray Fraser. Farnham: Ashagate, 2013.)

murray-fraser-bannister_opt

Професор архитектуре Мареј Фрејзер (Murray Fraser)

Биографија:
Мареј Фрејзер (Murray Fraser) је професор архитектуре и глобалне културе на Бартлет архитектонској школи у Лондону (The Bartlett School of Architecture, UCL) и Продекан за истраживање на Бартлет факултету изграђене средине, Лондон (The Bartlett Faculty of the Built Environment, London). Публиковао је бројне радове у областима дизајна, архитектонске историје и теорије, урбанизма, пост-колонијализма и студија културе.

Његова књига Architecture and the ‘Special Relationship’ (Routledge) награђена је 2008. године RIBA President’s Award for Outstanding University-Located Research и исте године наградом Бруно Зеви (Bruno Zevi Prize) од стране Међународног комитета архитектонских критичара (International Committee of Architectural Critics).

Књиге које је уредио укључују Architecture and Globalisation in the Persian Gulf Region и Design Research in Architecture (обе публиковане у издаваштву Ashgate, 2013).

Кооснивач је интернет издања Archigram Archival Project, које је ушло у најужи избор за 2010 RIBA President’s Research Awards и преседавао је истраживачкој групи RIBA’s Research and Innovation Group.

Тренутно је главни уредник ARENA Journal of Architectural Research (AJAR) и такође је генерални уредник новог 21. издања Sir Banister Fletcher’s Global History of Architecture (Bloomsbury) који излази 2017. године.

Организација:
професор мр Бранко Павић, доцент др Ђорђе Стојановић, асистент арх. Анђелка Ћировић

Време и место

/четвртак, 22. октобар 2015./