Музеји Србије, десет дана од 10 до 10: Кроз кључаонице атељеа – Централни институт за конзервацију

Centralni_institut_za_konzervaciju_u_Beogradu_opt

КРОЗ КЉУЧАОНИЦЕ АТЕЉЕА

Централни институт за конзервацију (ЦИК) у Београду се придружио манифестацији “Музеји Србије, десет дана од 10 до 10” која предвиђа да, од 09. до 18. маја 2015. године, музеји и сродне институције пруже посетиоцима бесплатан улаз и припремљене садржаје које реализују у том периоду.

Програм Централног института за конзервацију:
Све што нисте знали о конзервацији, а нисте имали кога да питате!

Датум Време
11. мај 2015. – понедељак од 16:30 до 18:00
12. мај 2015. – уторак од 16:30 до 18:00
13. мај 2015. – среда од 16:30 до 18:00
14. мај 2015. – четвртак од 16:30 до 18:00
15. мај 2015. – петак од 16:30 до 18:00
16. мај 2015. – субота од 18:00 до 22:00
18. мај 2015. – понедељак од 16:30 до 18:00

Програм обухвата обилазак седам атељеа и лабораторије за мултидисциплинарна истраживања:

1. Атеље за конзервацију мозаика и камена,
  2. Атеље за конзервацију слика на платну, папиру и дрвету,
  3. Атеље за конзервацију текстила,
  4. Атеље за конзервацију метала,
  5. Атеље за конзервацију керамике, стакла и витража,
  6. Атеље за архитектонску конзервацију – уз демонстрацију употребе 3Д скенера у конзервацији,
  7. Лабораторија за мултидисциплинарна истраживања – уз демонстрацију употребе ласера за чишћење и инфрацрвене камере.

Током обиласка учесници програма биће у прилици да сазнају све што их интересује кроз разговоре са конзерваторима и научним сарадницима и да виде неке од предмета из више музеја Србије који су у процесу конзервације:
• Макету Видовданског храма, дело Ивана Мештровића, у власништву Народног музеја Крушевац,
• Дела Лазара Возаревића у власништву Галерије Лазар Возаревић, Сремска Митровица,
• Портрет Јелене Милојевић са ћеркама, дело В.Волкова, у власништву Дома Јеврема Грујића,
• Археолошку керамику из Музеја рударства и металургије Бор и са више локалитета из периода Винчанске културе,
• Предмете из Музеја афричке уметности.

Пријава

Потребно да се заинтерсовани пријаве минимум два дана раније. Посете ће бити у групама до 10 особа, а предвиђено време обиласка је око сат и тридесет минута.

Долазак се пријављује или:

Muzeji_Srbije_deset_dana_od_10_do_10

Манифестација “Музеји Србије, десет дана од 10 до 10” одржава се под покровитељством Министарства културе и информисања Републике Србије и Секретаријата за културу и информисање АП Војводине, а уз подршку Делегације Европске уније у Србији.

Организатори су национални музеји Србије: Народни музеј у Београду, Етнографски музеј, Музеј примењене уметности, Историјски музеј Србије, Музеј историје Југославије, Природњачки музеј у Београду, Галерија Матице српске, Музеј савремене уметности, Музеј науке и технике.

Манифестацију подржавају и струковна музејска удружења Национални комитет Међународног савета музеја и Музејско друштво Србије.