УНИВЕРЗИТЕТ У БЕОГРАДУ
АРХИТЕКТОНСКИ
ФАКУЛТЕТ
БУЛЕВАР КРАЉА АЛЕКСАНДРА 73/II, БЕОГРАД
  • en
  • sr
2015_BINA_01_o

X Београдска интернационална недеља архитектуре / БИНА
07 – 30. маја 2015.

организатори: Културни центар Београда и Друштво архитеката Београда
Културни центар Београда, Музеј историје Југославије, Галерија ФЛУ, Француски институт за културу, Кула Небојша, Историјски архив Београда…

Београдска интернационална недеља архитектуре / БИНА ове године обележава десетогодишњицу свог постојања.
Изложбени програм фестивала БИНА 10 биће представљен у више галеријских простора Културни центар Београда, Музеј историје Југославије, Галерија ФЛУ, Француски институт за културу, Кула Небојша, Историјски архив Београда…

Поглед са прозора, прати живот једног од амблематичних блокова Новог Београда, блока 61; Атлас имагинарних места, резултат је интердисциплинарног истраживања граничних простора књижевности и архитектуре; интерактивна изложба БИНА деценија, ретроспективни је приказ достигнућа и утицаја ове културно-образовне манифестације у протеклом десетлећу, Getting things done представља савремену архитектонску продукцију аустријске покрајине Форалберг, док изложба Подижући завесу открива широкој публици мање познате архитектонске мреже сарадње и утицаја, настале у земљама Централне Европе током 20. века…

Током трајања фестивала, 22 – 23. маја, у Дворани КЦБ-а биће организована међународна конференција Грађани и грађење града. Конференција представља резиме десетогодишњих настојања БИНЕ да подстакне сарадњу урбаних планера, архитекта, грађана и градске управе у пројектима који су посвећени побољшању заједничког урбаног окружења. Имајући у виду актуелну праксу, ова конференција жели да буде више од академске дебате о различитим методама партиципације грађана и видовима сарадње у грађењу града – она настоји да објасни улогу стручњака и грађана у борби за остваривање услова за праведни и одрживи урбани развој. Током конференције биће отворена изложба Weltstadt у продукцији Гете института.

Сваке године у оквиру БИНА фестивала организују се традиоционалне тематске шетње, које воде архитекте и историчари уметности. Намера ових шетњи је да се грађанима представе неки мање доступни или скровити, а по мишљењу стручњака вредни делови града или поједини објекти. Ове године на програму су: Улица краља Петра, Женски рукопис у архитектури Београда, Савске обале, Косанчићев венац, Палата СИВ, Парк пријатељства, Алеје Новог гробља…

БИНА се од самог почетка посвећено бави младом генерацијом, тако да и ове године значајан део програма представљају радионице намењене деци и омладини.

Сви програми БИНА фестивала су бесплатни.
Више информација о програмима можете наћи на адресама:
www.bina.rs
www.kcb.org.rs

Програм дешавања

БИНА задржава право измене програма! Детаљан програм X Београдска интернационална недеља архитектуре можете наћи овде.

Четвртак_23.04.2015.__ 13:00 часова
(БИНА ПРЕ БИНЕ)
Отварање излозбе
Копродукција града
Аутори: Константин Петку и Дојна Петреску (Атеље самоуправне архитектуре)
Француски институт за културу

Уторак_05.05.2015. 19:00 часова
(БИНА ПРЕ БИНЕ)
Представљање монографије
Између искорака и помирења: Архитектура Станка Мандић
Водитељ и домаћин вечери: Маријана Пурић
Гости: Спасоје Крунић, Иван Рашковић, Борислав Петровић и Дејан Миливојевић
Библиотека града Београда

Четвртак_07.05.2015. 19:30 часова

Свечано отварање и отварање изложби
X Београдска интернационална недеља архитектуре

Концерт бенда ТИ
Културни центар Београда, Трг републике 5

ИЗЛОЖБЕ:

БИНА деценија
Аутори: Милица Милуновић и Марија Ковљанић
Трг републике
+
Поглед с прозора
Аутор: Мирјана Милановић, Фотографија: Горан Басарић и дизајн поставке: Јелена Стефановић
КЦБ, Ликовна галерија
+
Атлас имагинарних места
Кустос: ЈеленаТодоровић, Аутори: студенти ФТН Нови Сад
КЦБ, Галерија Подроом
+
Годишње награде за архитектуру и Архитектонски и урбанистички конкурси
Кустос: Дарко Марушић
КЦБ, Галерија Подроом
+
Макета пешачке зоне Новог Сада
Аутори: Студенти ФТН Универзитета у Новом Саду, департман за архитектуру
Кула Небојша

Петак_08.05.2015. 11.00-13.00 часова
Шетња
Тргови и паркови Београда: Случајно наслеђе
Воде: Андрија Стојановић и Владимир Дуловић

16.00-18.00 часова
Радионица
Развој архитектуре у Београду у првој половини XX века: Идеје и остварења
Води: Милан Просен
Дечји културни центар Београда

17.00-18.30 часова
Вођење кроз изложбу
БИНА деценија
Воде: Милица Милуновић и Марија Ковљанић
Плато испред Културног центра Београда

19.00-21.00 часова
Предавање
Шта је архитектура?
Спасоје Крунић
Културни центар Београда, Галерија Артгет

Субота_09.05.2015. 10.00-12.00 часова
Шетња
Улица Краља Петра: Сведок историје града
Води: Бојана Ибрајтер Газибара

13.00-16.00 часова
Радионица
Поглед с прозора
Води: Ана Недељковић
Културни центар Београда, Ликовна галерија

14.00-16.00 часова
Шетња
Жене у архитектури између 1900. и 1960.
Воде: Милена Зиндовић и Марија Павловић

17.00-19.00 часова
Шетња
Нови Београд: Од плана до стварности
Води: Миодраг Нинић

Недеља_10.05.2015. 11.00-13.00 часова
Шетња
Тргови и паркови Београда: Случајно наслеђе
Воде: Владимир Дуловић и Андрија Стојановић

14.00-16.00 часова
Вожња бродом
Савске обале и оно што их спаја
Воде: Марија Мартиновић и Добривоје Ерић, До.цо.мо.мо Србија

17.00-19.00 часова
Шетња
Косаничићев венац, Савска варош и Мали пијац
Води: Мирјана Ротер Благојевић

Понедељак_11.05.2015. 10.00-15.00 часова
Радионица
Фурништај
Воде: Борис Јаковљевић и Милица Јевтовић

10.00-16.00 часова
Радионица
Осветљивање архитектуре
Води: Драгослав Михајловић

11.00-15.00 часова
Радионица
Конструктор
Води: ПРОЦЕС едукативна архитектура

16.00-18.00 часова
Шетња
Палата Савезног извршног већа у Новом Београду – Палата Србија
Воде: Биљана Мишић и Саша Михајлов

18.00 часова
Изложба
Довести до завршетка: Еволуција изграђеног
окружења у Форарлбергу
Кустос: Волфганг Фил

19.00-21.00 часова
Трибина
Судбина конкурса
Модератор: Бојан Ковачевић
Учесници: Дарко Марушић,
Бранислав Митровић, Борислав Стојков и Марија Миковић

Уторак_12.05.2015. 10.00-15.00 часова
Радионица
Фурништај
Воде: Борис Јаковљевић и Милица Јевтовић

13.00 часова
Изложба
Подижући завесу. Средњоевропска мрежа архитектуре
Аутори: Малгожата Кућевич и Симон де Јакобис
Организатор: Фондација за пољску модерну уметност
Коорганизатори: Група архитеката, БИНА, Музеј историје Југославије
Партнери: ТРАЦЕ, ОЕГФА, КЕК, Платформа 9,81, ЦЦЕА
Подршка пројекту: Министарство културе и националног наслеђа Републике Пољске, Wхите&Цасе, Раф-Маx

16.00-18.00 часова
Шетња
3 x 3 – Београдски конкурси за јавне комплексе: Поводи, процеси и резултати
Води: Жаклина Глигоријевић

17.00-18.00 часова
Предавање
Уређујући архитектуру
Малгожата Кућевич и Симон де Јакобис, група Централа

18.00-19.00 часова
Презентација
Реконструкције у становању и примена стакла на заштићеним објектима: Примери из праксе и ауторска решења
Томаш Гелио и Владимир Лазић, Гуардиан

19.00-21.00 часова
Трибина
Угрожена баштина
Модератор: Марко Николић, учесници: Александра Шевић, Александра Дабижић, Марта Вукотић Лазар и Иван Рашковић
Организатор: БИНА и До.цо.мо.мо Србија

Среда_13.05.2015. 10.00-15.00 часова
Радионица
Фурништај
Воде: Борис Јаковљевић и Милица Јевтовић

11.00-13.00 часова
Радионица
ТИККУРИЛА
Санација и заштита еколошким материјалима
Предавач: Жељко Бабић

11.00-15.00 часова
Радионица
Конструктор
Води: ПРОЦЕС едукативна архитектура

12.00-14.00 часова
Радионица
Градитељке Београда
Воде: Милена Зиндовић и Катарина Алексић

16.00-18.00 часова
Шетња
Парк пријатељства у Новом Београду
Води: Ивана Весковић

19.00-21.00 часова
Трибина
Београд – модеран град
Модератори: Игор Марић и Божидар Манић
Учесници:
Зоран Абадић, Наташа Даниловић Христић и Милан Ђурић

Четвртак_14.05.2015. 10.00-15.00 часова
Радионица
Фурништај
Воде: Борис Јаковљевић анд Милица Јевтовић

12.00-14.00 часова
Радионица
Градитељке Београда
Воде: Милена Зиндовић и Катарина Алексић

16.00-18.00 часова
Шетња
Преображај Београда: Путевима Емилијана Јосимовића
Воде: Божидар Манић и Ана Никовић

17.00-19.00 часова
Радионица
Разиграни архитекта
Води: Ксенија Смољанић
Организатор: Центар за промоцију науке

19.00-21.00 часова
Трибина
Разговор о професији – архитект
Модератор: Александар Бобић
Учесници: Игор Марић, Милан Ђурић, Весна Цагић Милошевић и Иван Рашковић

Петак_15.05.2015. 10.00-15.00 часова
Радионица
Фурништај
Воде: Борис Јаковљевић анд Милица Јевтовић

11.00-15.00 часова
Радионица
Простор / не-простор
Води: Марија Булатовић

16.00-18.00 часова
Шетња
Стан са траке
Води: Драгана Мецанов

18.00 часова
Изложба
Архитектура и простор
Организатор: Институт за архитектуру и урбанизам Србије

19.00-20.00 часова
Представљање монографије
Јубилеј 60 година Института за архитектуру и урбанизам Србије 1954–2014.
Модератори: Игор Марић и Божидар Манић

Субота_16.05.2015. 17.00 часова
Свечано отварање Скандинавског павиљона
ФЛУ, Графички одсек

17.00-01.00 часова
Изложба / Ноћ музеја
Фурништај
Аутори: Борис Јаковљевић и Милица Јевтовић
Двориште ФЛУ, Графички одсек

Дечја радионица / Дечја Ноћ музеја
БИНА тривија
Воде: Милица Милуновић и Марија Ковљанић
Трг републике / Плато испред КЦБ-а

Недеља_17.05.2015. 10.00-12.00 часова
Шетња
Алејама Новог гробља
Води: Виолета Обреновић

Уторак_19.05.2015. 18.00-19.00 часова
Изложба
100: Архитектура Ниша кроз време
Аутори: Александар Кековић, Јелена Илић, Миодраг Медар, Сима Гушић, Зоран Чемерикић, Бранимир Ћирић и Жарко Клисаревић
Урбанистички завод Београда

Среда_20.05.2015. 11.00-13.00 часова
Радионица
ТИККУРИЛА
Декоративне технике: Мермер, натур бетон, флодерај, камен
Предавач: Жељко Бабић

Петак_22.05.2015. 10.00-13.00 часова
Конференција
Грађани и грађење града

13.00 часова
Отварање изложбе
Велтштат
Модератор: Иван Куцина
Аутори: Ангелика Фиц, Матијас Бетгер; ЊЕ Хајнц Вилхелм, амбасадор СР Немачке

13.00 часова
Изложба
9 (девет)
Аутор: Алекса Бијеловић
Поставка: Ђорђије Чизмовић, Ана Бранковић, Сандра Валгони, Тијана Срдановић, Станислава Тадић, Милица Оташевић, Миљан Торма, Лазар Станојчић, Софи ја Митровић, Снежана Шиповац, Катарина Пајић, Самир Рогти, Катарина Вукоман, Александра Матић, Тијана Цвијовић, Јелена Вујовић, Марко Стевановић

14.00-17.00 часова
Конференција
Грађани и грађење града

17.30-19.00 часова
Конференција
Грађани и грађење града
Панел дискусија

Субота_23.05.2015. 10.00-13.00 часова
Конференција
Грађани и грађење града

13.00 часова
Изложба
Копродукција града
Аутори: Константин Петку и Дојна Петреску (Атеље самоуправне архитектуре)

14.00-17.00 часова
Конференција
Грађани и грађење града

17.30-19.00 часова
Конференција
Грађани и грађење града
Панел дискусија

16.30-18.00 часова
Радионица
Wелтстадт
Води: Ана Недељковић

Среда_27.05.2015. 11.00-13.00 часова
Радионица
ТИККУРИЛА
По мери архитекте
Гостујући предавачи

Четвртак_28.05.2015. 18.00-20.00 часова
Трибина
Мост на Калемегдану: Пројекат пешачког моста од калемегданске тврђаве до обале Саве, 2006–2009.
Модератор: Даница Јововић Продановић
Аутори пројекта: Ричард Дикон и Мрђан Бајић,
Учесници: Владан Вукосвљевић, Бранислав Митровић и Марко Поповић

Петак_29.05.2015. 13.00-14.30 часова
Приказивање филма
Ричард Дикон – Нешто између
Режија: Клаудија Шмит
Продукција: Билдерстурм Филмпродуктион ГмбХ

16.00-17.00 часова
Шетња
Радио Београд
Води: Снежана Ристић

19.00-21.00 часова
Трибина
Београдски фестивали: Миксер, БИНА, Блокови, БЕЛГРАДЕ.СЦАПЕС:ЛАБ
Модератори: Снежана Ристић и Миа Давид