Foto: lokacija konkursa – tvrđava Kresmina, Kaske, Portugalija

Konkurs

Platforma za međunarodne arhitektonske konkurse ARKxSITE je objavila novi jednostepeni konkurs za studente arhitekture i mlade arhitekte (do 40 godina starosti) za idejno rešenje savremenog centra umetnosti u tvrđavi Kresmina, Kaske u Portugaliji (Forte de Cresmina, Cascais).

Tvrđava Kresmina je primer vojne arhitekture, izolovana na strmoj steni, na južnoj ivici plaže Kresmina. Ona je bila jedna od utvrda izgrađenih zbog jačanja linije odbrane obale, lociranih na strateški najvažnijim mestima. Ona je značajno obeležje istaknutog pejzaža, mesto kulturne baštine i istorijskog značaja, sa karakteristikama koje moraju biti u potpunosti očuvane.

Prilikom stvaranja vizije intervencije na tako izuzetnom mestu, od osnovne važnosti je da svaki predlog naglašava, poštuje i veliča lokaciju i postojeće ruševine u ovom spektakularnom pejzažu, pružajući jedinstveno iskustvo posetiocu.

Konkurs za Umetnički centar ima za cilj da kreira kulturnu destinaciju i fokusiran je na zaštitu kulturnog nasleđa. Umetnički centar obezbediće prostor za izlaganje savremene umetnosti i okupljanja zajednice za različite događaje: performanse, predavanja, društvene događaje.

U umetničkom centru odvijaće se kulturna i javna dešavanja, u isto vreme pružajući miran prostor za gostujuće umetnike kako bi se uključili u zajednicu i bavili javnom sferom proizvodeći prezentacije, radionice i izlagajući svoj rad.

Nagrade

Ovo je isključivo idejni konkurs, akademska vežba i neće biti izgrađen.

Svi radovi biće objavljeni na ArkxSite vebsajtu, uz šansu da nagrađeni radovi budu objavljeni u nekom od svetskih arhitektonskih časopisa ili blogova.

Žiri konkursa će dodeliti tri nagrade i sedam pohvala:
1. nagrada – 2000€
2. nagrada – 1000€
3. nagrada – 500€
+ 7 pohvala

Rokovi i cena registracije

Objava konkursa: 12. februar 2015.
Rok za postavljanje pitanja: 17. april 2015.
Odgovori na pitanja: 24. april 2015.
Rana registracija: 12. februar – 12. maj 2015. – 60€ + PDV*
Registracija: 13. maj 2015. – 25. maj 2015. – 90€ + PDV*

Rok za prijavu: 25. maj 2015.
Rok za predaju: 30. maj 2015.

Ocenjivanje radova 05. jun – 19. jun 2015.
Objava rezultata konkursa: 30. jun 2015.

* Svaki rok važi do 23:59h tog dana po lokalnom, portugalskom vremenu (Western European Time Zone)
* Taksa od 23% (iznos PDV u Portugaliji) biće dodata na cenu registracije
* Cena rane registracije: 60€ + 23% = 73,80€
* Cena registracije: 90€ + 23% = 110,70€