MVDRA_420_projects_nominated
Mies van der Rohe Award

420 архитектонска дела такмиче се за награду Европске уније за савремену архитектуру – Mies van der Rohe награда 2015.

Европска комисија и Фондација Mies van der Rohe објавили су листу од 420 номинованих пројеката који се такмиче за награду Европске уније за савремену архитектуру – Mies van der Rohe награда 2015.

У номинацијима има 27% пројеката становања, 24% објеката културе, 11% номинованих пројеката у вези образовања, 5% пројеката пословног простора а осталих 33% обухвата претежно спортске, комерцијалне, пројекте саобраћаја и урбанизма.

Овде можете погледати шест номинованих пројеката из Србије који се такмиче за награду:
Mies van der Rohe награда 2015: 6 номинованих пројеката из Србије

Mies van der Rohe награда је иницирана 1987. године, након договора између Европске комисије и скупштине града Барселоне. То је највише признање у европској архитектури и додељује се сваке друге године, за завршене пројекте у том двогодишњем периоду. Део признања је и новчана награда у износу од 60.000 евра. Основни циљеви награде су да се препозна и похвали изврсност у области архитектуре и скрене пажњу на важан допринос европских стручњака у развоју нових идеја и технологија и њихових клијената који их подржавају.

Претходно награђени пројекти су:

• Harpa – Reykjavik Concert Hall & Conference Centre; Reykjavik, by Peer Henning Larsen Architects / Teglgaard Jeppesen, Osbjørn Jacobsen; Studio Olafur Eliasson / Olafur Eliasson; Batteríid architects / Sigurður Einarsson
  • Neues Museum, Berlin, by David Chipperfield Architects / David Chipperfield, in collaboration with Julian Harrap
  • Norwegian National Opera & Ballet, Oslo, by SNØHETTA / Kjetil Trædal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers
  • Netherlands Embassy Berlin, Berlin, by OMA / Rem Koolhaas, Ellen van Loon
  • Kursaal Centre, San Sebastian, by Rafael Moneo
  • Car Park and Terminus Hoenheim North, Strasbourg, by Zaha Hadid Architects / Zaha Hadid
  • Kunsthaus Bregenz, Bregenz by Peter Zumthor
  • Bibliothèque nationale de France, Paris, by Dominique Perrault
  • Stansted Airport, London, by Norman Foster + Partners / Norman Foster
  • Banco Borges e Irmão, Vila do Conde, by Álvaro Siza Vieira

Награда Архитекта у повоју (The Emerging Architect Award) састоји се од 20.000 евра и додељује се архитектама на почетку њихове каријере.

Издање Mies van der Rohe награде за 2015. годину представља и новину, придодату архитектонску награду за младе таленте (Тhe Young Talent Architecture Prize – YTAP) која ће препознати најбоље мастер студентске пројекте из Европе. Награђени млади таленти који започињу своју каријеру имаће прилику да успоставе професионалну мрежу са награђеним победником и финалистима Mies van der Rohe награде и изабраним младим Архитектом у повоју.

Студенти школске 2014/15 године, из око 40 универзитета у Европи, имаће могућност да учествују у првом издању архитектонске награде за младе таленте (Тhe Young Talent Architecture Prize – YTAP).

EU-Prize-for-Contemporary-Architecture

Састав жирија такође укључује промену: сада у њему учествује Клијент који је подржава архитектуру високог квалитета. Hansjörg Mölk, главни директор MPreis-а, инвеститор многих супермаркета у Аустрији, које су пројектовали локални и европски архитекти. Неки од тих пројеката су већ били номиновани за Mies van der Rohe награду, као нпр. Wenns супермаркет који су пројектовали Rainer Köberl и Astrid Tschapelle и Wattens супермаркет који је пројектовао Dominique Perrault.

Радови који су номиновани за Награду су предложени (приложени) од независних стручњака из целе Европе, као и од професионалних удружења чланова Савета Архитекта Европе, националних архитектонских друштава и Саветодавног одбора Награде.

Чланови који ће направити ужи избор радова и одабрати финалисте 2015 (до краја јануара 2015-те) биће:
Архитекте у пракси:

• Cino Zucchi, Председник жирија
    Директор/ Партнер, Cino Zucchi Architetti, Milan
  • Margarita Jover
    Директор/ Партнер, Aldayjover architecture and landscape, Charlottesville i Barcelona
  • Lene Tranberg
    Директор/ Партнер, Lundgaard & Tranberg, Copenhagen
  • Peter L. Wilson
    Директор/ Партнер, Bolles + Wilson, Münster

Критичар архитектуре:

• Li Xiangning
    Продекан, College of Architecture & Urban Planning, Tongji University, Shanghai

Критичар архитектуре и представник Управног одбора награде:

• Tony Chapman
    Председник награда, RIBA, London

Клијент који је подржава архитектуру високог квалитета:

• Hansjörg Mölk
    Главни директор MPreis-а, Völs, Tirol

Секретар жирија (без права гласа):

• Giovanna Carnevali
    Директор фондације, Fundació Mies van der Rohe, Barcelona.

Координатор Награде (без права гласа):

• Ivan Blasi
    Архитекта.
Mies van der Rohe Award_sculpture

Циљ награде

Архитектура даје значајан допринос одрживој европској економији, као и европском културном и друштвеном животу, јер у великој мери утиче на начин на који људи живе, раде и проводе слободно време, као и на квалитет њиховог живота, чак иако свест о томе није висока у јавности.

Циљ награде Европске уније за савремену архитектуру – Mies van der Rohe је да истакне скорашње, одличне примере архитектонског стваралаштва у радовима који су млађи од две године, а да нагласи да је модерна архитектура друштвено и културно укорењена у европским градовима и значајна у свакодневним животима људи.

logofmvdr
creative_europe