Foto: lokacija konkursa – dvorac Montemor-o-Novo, Portugalija

Konkurs

Platforma za međunarodne arhitektonske konkurse ARKxSITE objavila je jednostepeni konkurs za dizajn savremenog Muzeja mesta lociranog u dvorcu Montemor-o-Novo (Montemor-o-Novo) u Portugaliji.

Dvorac Montemor-o-Novo je značajno obeležje u izvanrednom pejzažu, mesto bogatog kulturnog nasleđa od istorijske važnosti, čije se karakteristike moraju potpuno očuvati. Lociran je na brdu nadmorske visine 291m, između reke Almansor i grada Montemor-o-Novo. Ova oblast, naseljena još od neutvrđenih vremena, zauzela je istaknutu ulogu u odbrani, kao i geografskom i političkom kontekstu ovog dela Portugalije.

Dvorac je originalan okrug srednjevekovnog sela Montemor-o-Novo sa zidinama dužine skoro 2 km, četiri tornja, devetnaest kula i četiri ulaza.

Program Muzeja mesta sastoji se od prostora za stalne i privremene izložbe, kulturne aktivnosti, istraživanja, auditorijum i izložbu na otvorenom.

Od učesnika konkursa se očekuje vizija intervencije na tako specifičnom mestu, koja naglašava, poštuje i veliča samo mesto i postojeće ruševine u ovom spektakularnom pejzažu, pružajući posetiocima jedinstveno iskustvo.

Konkurs je međunarodni, anoniman i jednostepeni, otvoren za studente arhitekture i mlade arhitekte i multidisciplinarne timove sastavljene od pejzažnih arhitekata, urbanista, umetnika…

Nagrade

Ovo je isključivo idejni konkurs, akademska vežba i neće biti izgrađen.

Svi radovi biće objavljeni na ArkxSite vebsajtu, uz šansu da nagrađeni radovi budu objavljeni u nekom od svetskih arhitektonskih časopisa ili blogova.

Žiri konkursa će dodeliti tri nagrade i sedam pohvala:
1. nagrada – 2000€
2. nagrada – 1000€
3. nagrada – 500€
+ 7 pohvala

Rokovi i cena registracije

Objava konkursa: 07. oktobar 2014.
Rok za postavljanje pitanja: 07. novembar 2014.
Odgovori na pitanja: 01. decembar 2014.
Rana registracija: 07. oktobar – 15. decembar 2014. – 60€ + PDV*
Registracija: 16. decembar 2014. – 24. januar 2015. – 90€ + PDV*

Rok za prijavu: 24. januar 2015.
Rok za predaju: 31. januar 2015.

Ocenjivanje radova 02. februar – 16. februar 2015.
Objava rezultata konkursa: 27. februar 2015.

* Svaki rok važi do 23:59h tog dana po lokalnom, portugalskom vremenu (Western European Time Zone)
* Taksa od 23% (iznos PDV u Portugaliji) biće dodata na cenu registracije
* Cena rane registracije: 60€ + 23% = 73,80€
* Cena registracije: 90€ + 23% = 110,70€